Українці в NRW: Як знайти житло?
Той, хто прибуває до федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія (NRW) з України, насамперед потребує місця проживання. Слід розрізняти два варіанти:
-приватне житло (переважно приватними особами)
-житло від землі Північний Рейн-Вестфалія або від муніципалітету
*Як отримати приватне житло?
Багато людей з України тимчасово залишаються у друзів та родичів у NRW. Якщо у вас немає цієї можливості і вам потрібно шукати приватне житло, ви можете зробити це, наприклад, за допомогою цієї онлайн-платформи, яка співпрацює з муніципалітетами:
Попередження про шахрайство
Шукаючи приватне житло, варто остерігатися шахраїв. Консультаційний центр «Ядвіга», який спеціалізується на торгівлі людьми та примусовій проституції, попереджає, зокрема, жінок про можливу експлуатацію. Жінки повинні стежити за своїми паспортами та телефонами, записувати імена та адреси господарів, а також не довіряти сліпо жінкам – торговці людьми – це не тільки чоловіки.
Також поліція попереджає молодих людей і жінок, які подорожують поодинці, про пропозиції випадкової ночівлі . Наполеглива порада звертатись лише до офіційних органів! Якщо ви помітили щось підозріле, звертайтеся до поліції.
*Як отримати державне житло?
Кожен, хто хоче приїхати в Північний Рейн-Вестфалія з України, потребує безкоштовного проживання і ще не має точного пункту призначення, може звернутися безпосередньо до державного центру первинного прийому в Бохумі.
Державний пункт первинного прийому (LEA) розташований приблизно за два кілометри від головного вокзалу Бохума. Адреса: Gersteinring 50, Bochum. Телефон: +49-293182-6600. Заклад працює щодня та в будь-який час, в тому числі вночі, вихідні та святкові дні.
Ті, хто шукають захисту, реєструються там і спочатку розміщуються в державних установах, а потім передаються в муніципальні об'єкти.
Якщо вам потрібне житло, ви також можете звернутися до місцевих органів влади. Якщо в муніципалітеті не вистачає місць, місто чи муніципалітет облаштує місце в одному з державних об’єктів.
*Проживання з домашніми тваринами
Домашні тварини заборонені в багатьох місцевих і державних притулках. На сайті міста Дюссельдорф зазначається, що через особливі обставини, якщо у вас є домашня тварина, про вас подбає Управління з питань міграції та інтеграції і тварина буде розміщена разом з вами.
Як потрапити до лікаря й придбати ліки?
Кожен, хто прибуває з України до Німеччини упродовж останніх тижнів, має право на безкоштовне медичне обслуговування.
*Як я можу отримати медичну допомогу?
Для безкоштовного лікування у лікаря треба мати направлення на лікування, Behandlungsschein німецькою. Де його отримати, залежить від того, де Ви зупинилися.
Для українок і українців, які проживають у державному закладі прихистку довідки на лікування видаються самим закладом, а медична допомога, як правило, надається також безпосередньо на місці.
Українки й українці, які зупинилися у приватному житлі, можуть отримати направлення на лікування в органах місцевої влади. Зазвичай їх видають муніципальні соціальні служби (Sozialamt). З таким направленням потім можна йти до лікаря.
Таке ж правило стосується українців, які проживають у муніципальному закладі прихистку. Вони також отримують направлення на лікування в органах місцевої влади. Щоправда, в окремих муніципалітетах та установах процес отримання таких направлень може регулюватися по-різному.
*Невідкладна допомога без направлення на лікування.
У невідкладних випадках лікування може бути проведено без направлення. Для цього потрібна реєстрація за місцем проживання або проживання в місцевому закладі прихистку. Тому людям, які знайшли приватне житло, варто зареєструвати своє місце проживання в органах місцевої влади.
У екстрених ситуаціях, якщо йдеться про загрозу для життя, покриваються також усі витрати на невідкладну допомогу в лікарні. Національний номер екстреної допомоги – 112.
*Медична допомога через благодійні організації.
У деяких містах медичні послуги пропонують також благодійні організації. Проте такі послуги орієнтуються передусім на людей без медичного страхування, а в деяких випадках і на осіб без статусу перебування. Отже, для людей з України потреби в таких послугах практично немає.
Медичні послуги пропонують приміром такі благодійні організації як католицька служба Malteser. Консультації проводяться щотижня в таких містах як Дуйсбурґ, Ойскірхен, Кельн, Мюнстер та Зіґен. Додаткову інформацію можна знайти на сторінці Malteser в інтернеті:
Malteser Hilfsdienst: Medizinische Hilfe ohne Krankenversicherung | https://www.malteser.de/menschen-ohne-krankenversicherung.html
Чи потрібно реєструватися?
Люди, які прибули з України до Німеччини упродовж останніх тижнів і проживають у приватних помешканнях, не зобов'язані реєструватися за місцем проживання упродовж перших кількох місяців. Однак це прямо рекомендовано владою, тому що отримувати державну соціальну допомогу можуть лише ті, хто реєструється.
Повідомити місцевим органам влади про своє місце проживання важливо приміром для того, щоб отримати у службі соціального захисту (Sozialamt), направлення на безкоштовне лікування. Через деякий час Вам все одно доведеться зареєструватися, адже інакше Вам не буде дозволено перебувати в Німеччині.
Дозвіл на перебування (Aufenthalt) і притулок (Asyl) – що треба брати до уваги?
Кожен, хто прибуває з України до Німеччини упродовж останніх тижнів, звільняється до 23 травня 2022 року від обов’язку мати посвідчення про статус перебування в країні. До 23 травня людям з України, необхідно буде пройти реєстрацію в міграційних службах за місцем проживання для того, щоб отримати дозвіл на довгострокове перебування.
*Дозвіл на перебування для тимчасового захисту.
У цьому випадку громадяни України отримують від міграційних органів «дозвіл на перебування для тимчасового захисту». Спочатку він обмежений одним роком і може бути продовжений на строк до трьох років.
*Статус про перебування з дозволом на роботу.
Люди, які отримують «дозвіл на перебування для тимчасового захисту» зазвичай мають дозвіл на роботу в Німеччині. При цьому можливим є як ведення власного бізнесу, так і працевлаштування у роботодавців у Німеччині. Остаточно рішення про те, чи Вам дійсно дозволено працювати в Німеччині, ухвалюють місцеві міграційні служби.
Крім всього переліченого досі діє правило, що громадяни України можуть перебувати в країнах Євросоюзу без візи до 90 днів. Обов’язковою умовою для цього є біометричний паспорт, якого у багатьох немає. Короткострокове перебування можна продовжити ще на 90 днів у міграційних службах міст.
Прохання про надання притулку можливо в будь-який час.
Крім цих можливостей, громадяни України завжди мають право подати заяву на надання їм притулку в Німеччині. Але, як повідомили у Федеральному міністерстві внутрішніх справ, робити це не обов'язково. У нинішній ситуації клопотання про притулок може навіть мати деякі недоліки. Приміром, не завжди можна буде самостійно й вільно обирати місце для проживання, адже шукачі притулку зазвичай повинні жити в центрах первинного прийому і не мають дозволу на проживання у приватному помешканні. До того ж, щонайменше упродовж трьох місяців не буде дозволу на роботу.
Федеральне міністерство внутрішніх справ та Федеральне управління з питань міграції та біженців надають на своїх сторінках в інтернеті додаткову інформацію про статус в’їзду та перебування в Німеччині для громадян України:
Bundesinnenministerium zu Einreise und Aufenthalt | bmi.de
Bundesamt für Migration und Flüchtlinge zu Einreise und Aufenthalt | bamf.de
Як я можу зв’язатися з місцевою владою й отримати додаткову допомогу?
Деякі міста землі Північний Рейн-Вестфалія (NRW) створили центральні контактні пункти для громадян України. Ось огляд інформації та контактних пунктів у 30 найбільших містах NRW:
Köln
Контактний пункт для громадян України: Breslauer Platz біля центрального залізничного вокзалу, відкритий 24 години на добу.
Міграційна служба: Dillenburger Straße 56-66, телефон: +49-221/221-0, електронна пошта: [email protected];
Дюссельдорф
"Інфо-Пойнт Україна": на головному вокзалі, працює цілодобово.
Міграційна служба: Willi-Becker-Allee 7, телефон: +49-211/89-91, електронна пошта: [email protected];
Дортмунд
Управління соціального забезпечення – допомога Україні: працює з 8:00 до 18:00 Leopoldstraße 16-20.
Міграційна служба: Olpe 1, телефон: +49-231/50-27132, електронна пошта: auslaenderanstä[email protected];
ESSEN
Пункт обслуговування біженців в управлінні соціальних питань та житлового будівництва: Steubenstraße 53, працює з понеділка по неділю з 9:00 до 16:00. Телефон гарячої лінії: +49-201/88-35555, з понеділка на п'ятницю з 8.00 до 18.00.
Міграційна служба: Schederhofstr. 45, телефон: +49-201/88-0, електронна пошта: [email protected];
Дуйсбурґ
Kraftzentrale
Landschaftspark Duisburg Nord – Hüttenmagazin
Emscherstr. 71
47137 Duisburg;
Бохум
Центральний контактний пункт для людей з України: Harpener Feld 28.
Міграційна служба: Willy-Brandt-Platz 2/4, телефон: +49-234/910-0, електронна пошта: [email protected];
Вуперталь
Міграційна служба: Friedrich-Engels-Allee 28, Прийом біженців з понеділка по четвер з 9:00 до 15:00, У П'ятницю з 9:00 до 12:00, Телефон: + 49-202 / 563-0, E-пошта: auslaenderbehoerde@stadt. wuppertal.de;
Білефельд
Міграційні органи / консультаційний центр для біженців з україни: new town hall, Niederwall 23, з понеділка по четвер з 9:00 До 12:00 Та З 13:00 DO 16:00, п'ятниця з 9:00 До 14:00 , Телефон 0521/51-0, [email protected];
У неробочий час консультаційного центру: приміщення за адресою: Rütli, Osningstraße 245, телефон +49-521/32987301.
Бонн
Контактний пункт України в імміграційному офісі: офіс 33-6, e-mail: [email protected], телефон: +49-228/77-6052 або +49/228-77-6053
Мюнстер.
Міграційна служба: Ludgeriplatz 4, телефон: +49-251/492-0, електронна пошта: [email protected];
Мьонхенґладбах
Телефон допомоги для людей, які прибувають з України: + 49-2161 / 2554321, понеділок - четвер з 8.00 до 16.00, п'ятниця з 8.00 до 12.00.
Міграційна служба: Goebenstraße 4-8, телефон: +49-2161/25-0, електронна пошта: [email protected];
Ґельзенкірхен
Гаряча лінія-Україна: +49-209/169-9000
Міграційна служба: Zeppelinallee 4, телефон: +49-209/169-2907, електронна пошта: [email protected];
AАCHEN
Муніципальний координатор з питань інтеграції: телефон: +49-241 432-56640, електронна пошта: [email protected];
Міграційна служба міського регіону Аахен: Hackländer Straße 1, телефон: +49-241/5198-5600, електронна пошта: [email protected];
Крефельд
Міграційна служба: Am Hauptbahnhof 5, телефон: +49-2151/86-0, електронна пошта: [email protected];
Оберхаузен
Офіс для біженців з України в управлінні з соціальних питань: Essener Straße 53, 0208/825-4139, email: [email protected];
Імміграційний офіс: Bahnhofstraße 66, телефон: +49-208/825-1, електронна пошта: fachbereich.auslaenderanstä[email protected];
Хаґен
Інформаційний пункт для українців: Ратуша II, Berliner Platz 22, працює з понеділка по п'ятницю з 8:00 до 16:00, Телефон на вихідні: + 49-2331 / 207-5020;
Міграційна служба: Böhmerstr. 1, телефон: +49-2331/207-0, електронна пошта: [email protected];
Хамм
Управління з питань інтеграції, іноземців та біженців: Caldenhofer Weg 192, телефон: +49-2381/17-7401, електронна пошта: [email protected];
Мюльгайм-на-Рурі
Міграційна служба: Leineweberstraße 18-20, телефон: +49-208/4550, електронна пошта: [email protected];
Леверкузен
««Інфопункт Україна»: Люмінанден-Пасаж (верхній поверх), Wiesdorfer Platz, працює щодня з 8:00 до 16:00, телефон: +49-214/406-3333, e-mail: ukraine-levhilftstadt.leverkusende;
Міграційна служба: Friedrich-Ebert-Platz 1, телефон: +49-214/406-3340, [email protected];
Золінґен
Первинна реєстрація в центрі вакцинації в Золінгені: Kölner Straße 144, понеділок, вівторок, четвер з 11:00 до 16:00 год.
Офіс реєстрації іноземців: Kölner Straße 45, телефон: +49-212/290-0, електронна пошта: [email protected];
Герне
Імміграційний офіс: Hauptstr. 241, телефон: +49-2323/16-0, електронна пошта: [email protected];
Нойс
Реєстрація українських громадян: Bürgeramt, Markt 2.
Імміграційний офіс/Офіс інтеграції: Markt 2, телефон: +49-2131/90-3237, [email protected];
Падерборн
Відділ Соціального забезпечення (з питань проживання): за адресою Hoppenhof 33, Телефон: +49-5251/88-11490; +49-5251/88-11276, Електронна пошта: social [email protected];
Міграційна служба: Am Abdinghof 11, телефон: +49-5251/88-0, електронна пошта: [email protected];
Ботроп
Відділ соціального захисту (для проживання): Berliner Platz 7, телефон: +49-2041/704555, адреса електронної пошти: [email protected];
Імміграційний офіс: Kirchhellener Straße 21, телефон: +49-2041/7030, [email protected];
Берґіш Ґладбах
Центральний контактний пункт: телефон: +49-2202/142929 або +49-2202/142928, електронна пошта: [email protected];
Міграційна служба: Am Rübezahlwald 7, телефон: +49-2202/13-0, електронна пошта: [email protected];
Ремшайд
Імміграційний відділ (з питань проживання): Телефон: +49-2191/16-00, електронна пошта: [email protected];
Імміграційний офіс: Elberfelder Straße 36, телефон: +49-2191/16-00, електронна пошта: [email protected];
Реклінґхаузен
Міграційна служба: Rathausplatz 3/4, телефон: +49-2361/50-0, електронна пошта: [email protected];
Морс
Сервісний пункт з питань міграції: Neues Rathaus Süd, Rathausplatz 1, телефон: +49-2841/201-467, -672, -517, електронна пошта: [email protected];
Імміграційний офіс: Rathausplatz 1, телефон: +49-2841/201-0, електронна пошта: [email protected];
Зіґен
Реєстрація громадян України через електронну пошту: [email protected];
Міграційна служба: Маркт 2, тел.: +49-271/404-0, [email protected];
Ґютерсло
Центральний контактний пункт у вестибюлі ратуші: Berliner Straße 70, телефон гарячої лінії: +49-5241/82-3355, e-mail: [email protected];
Міграційна служба: Berliner Straße 70, телефон: +49-5241/82-1, електронна пошта: [email protected];